+48 508 128 624 wynajem@holiapart.com

Bursztyn, jest to skamieniała żywica drzew iglastych, które rosły na ziemi przed 50 milionami lat. Zazwyczaj występuje w postaci brunatnych lub żółtych bryłek. Sama nazwa bursztyn, pochodzi od niemieckiego słowa Boernstein, które oznacza “palący się kamień”. Nazwa ta wynika z faktu, że bursztyn po wrzuceniu do ognia zaczyna się palić, jednocześnie wydzielając przy tym bardzo przyjemny zapach.

Czy bursztyn ma właściwości lecznicze?

Bursztyn jest znany człowiekowi od dawna. Kleopatra paliła go, używając jako kadziła, a fascynował się nim również Arystoteles oraz Owidiusz. Jednak czy bursztyn ma jakieś właściwości lecznicze? W starożytnej medycynie, sproszkowany bursztyn położony na pościeli służył jako lek na bezsenność, zaś tworzone z niego mikstury miały koić nerwy i przyśpieszać leczenie się ran. Z kolei Encyklopedia Brytyjska uważała bursztyn za jeden z lepszych leków na dolegliwości reumatyczne i astmatyczne.

Wiele mówi się także, o pozytywnym działaniu energetycznym bursztynu. Według niektórych osób, bursztyn wytwarzając ujemne ładunki elektryczne, pozwala na wyregulowanie naszego własnego pola elektromagnetycznego, co bezpośrednio ma wpływać na nasze samopoczucie. Oprócz tego, liczne badania naukowe wykazały, że bursztyn zawiera wiele cennych mikroelementów takich jak potas, magnes, żelazo, krzem oraz wapń. W dodatku bursztyn surowy, czyli nieoszlifowany ma właściwości antybakteryjne, wzmaga wydzielanie żółci uspokaja oraz aktywizuje organizm do walki z chorobami.

Muzeum Bursztynu w Jantarze

Niewiele osób wie, ale słowo jantar to dawna nazwa bursztynu. Słowo to wywodzi się z języka fenickiego i oznacza po prostu żywicę morską. Jeżeli więc wynajmujecie apartament w Krynicy Morskiej, to koniecznie powinniście udać się do tej oddalonej o zaledwie 30 kilometrów miejscowości,w której mieści się Muzeum Bursztynnictwa.

Muzeum to zostało otwarte 1 czerwca 2004 roku, w jednej ze szkół podstawowych w Jantarze. Muzeum to składa się z czterech sal wystawowych, w których kolejno omówiona została historia wsi, następnie prezentowana jest historia szkoły, a na samym końcu prezentowane są materiały związane z historią bursztynu oraz bursztynnictwa. Z kolei ostatnia sala, poświęcona została mistrzostwom świata w poławianiu bursztynu – jest to cykliczna impreza, która odbywa się w Jantarze.

Bursztynowa Komnata – Prywatne Muzeum Bursztynu

W miejscowości Stegna, mieści się bursztynowa komnata. Jest to prywatne muzeum bursztynu, które znajduje się w podcieniowym domu, przy ulicy Gdańskiej 64. W Muzeum Bursztynu w Stegnie, znajdują się bardzo ciekawe eksponaty bursztynu i inkluzji, które pochodzą z prywatnych zbiorów właściciela Muzeum, Pana Wojciecha Głodzika. W Bursztynowej Komnacie, nie tylko zobaczycie drzewo ociekające bursztynem, czy obejrzycie niesamowitą kolejkę unikatowych brył bursztynu, ale także odkryjecie historię zaginionej Bursztynowej Komnaty oraz nauczycie się odróżniać bursztyn od falsyfikatów.