+48 508 128 624 wynajem@holiapart.com

Latarnia Morska w Krynicy Morskiej jest jedynym takim obiektem na Mierzei Wiślanej. Po raz pierwszy została oddana do użytku 1 maja 1895. Jej autorem był Edward Stach – elbląski rzemieślnik i mistrz budowlany. W tamtym okresie w latarni znajdował się aparat Fresnela, który emitował blask o długości 2 sekund, po którym następowała 4 sekundowa przerwa. Początkowo za oświetlenie latarni odpowiadał benzol, jednak w 1928 roku zamieniono go na gaz. W tamtym okresie do latarni przylegał osobny, podpiwniczony budynek służbowy oraz bunkier na olej. Niestety, pierwotna konstrukcja została zniszczona w 1945 roku przez wycofujących się Niemców, którzy uciekali przed Armią Czerwoną.

Latarnia w Krynicy Morskiej obecnej

Latarnię, którą możemy zwiedzać oddano do użytku w 1951 roku. Została ona wybudowana z betonowych bloków, a osadzona jest na granitowym cokole. Jej wysokości wynosi aż 26,5 metra, a zasięg emitowanego światła wynosi około 35 kilometrów. Co ciekawe, kąt świecenia latarni obejmuje cały okrąg, więc jej światło widoczne jest zarówno z morza jak i od strony Zalewu Wiślanego. Dodatkową atrakcją jest jej konstrukcja, w której schody przytwierdzone są do ściany, a w środku znajduje się pusta przestrzeń. To oznacza, że będąc na samej górze możemy zobaczyć salę wejściową. Warto także dodać, że w latarni znajduje się także jedna z jedenastu stacji brzegowych systemu AIS-PL projektu HELCOM – system ten umożliwia automatyczne monitorowanie ruchu statków.

Godziny zwiedzenia

Latarnię możemy zwiedzać w maju, czerwcu oraz wrześniu w godzinach od 10.00 do14.00 oraz od 15.00 do 18.00. Natomiast w wakacje, czyli w lipcu oraz sierpniu zwiedzanie jest możliwe w godzinach od 9.00 do 14.00 oraz od 15.00 do 19.00.

Cena normalnego biletu wynosi 6 zł, a ulgowego jedynie 4 zł.

Ze względu na historię tego miejsca oraz bardzo niską cenę biletów, uważamy że jest to obowiązkowy punkt, dla każdej osoby, która przebywa w Krynicy Morskiej.