+48 508 128 624 wynajem@holiapart.com

Mierzeja Wiślana to piaszczysty wał, który rozciąga się od Gdańska, aż do Lochstedt w Federacji Rosyjskiej. Mierzeja Wiślana ma około 96 kilometrów długości, a jej szerokość waha się zaledwie od jednego do dwóch kilometrów.

Historia powstania

Zasadniczo, Mierzeja Wiślana jest jedną wielką piaszczystą wydmą, która powstała na skutek oddziaływania dwóch czynników. Pierwszym z nich były fale morskie, a drugim czynnikiem był wiatr. Z uwagi na warunki glebowe oraz klimatyczne panujące na tym obszarze, wykształciła się tutaj roślinność charakterystyczna dla wybrzeża. Przebywając na plaży spotkamy rukwiel nadmorską (która odpowiada między innymi za hamowanie wydm) oraz honkenie piaskową. Zmierzając w głąb lądu, na wydmie białej napotkamy głównie luźno rosnące trawy, takie jak piaskownica zwyczajna czy wydmuchrzyca piaskowa. Z kolei na wydmie szarej oprócz wcześniej wspomnianych traw, spotkamy także wiele zielenic, sinic, a także kocanki piaskowe oraz turzyce piaskowe.

Warto także dodać, że naturalną roślinnością centralnej części mierzei jest bór sosnowy. Jednak z uwagi na dużą działalność wiatru, rosnące tu sosny są zdeformowane – ich korony oraz pnie są niesymetryczne i powykręcane.

Atrakcje Mierzei Wiślanej

Mierzeja Wiślana, pomimo swoich niewielkich rozmiarów bogata jest w wiele atrakcji. Główną miejscowością turystyczną jest Krynica Morska, w której znajduje się między innymi latarnia morska oraz molo. Kilka kilometrów na wschód od wspomnianej wcześniej Krynicy Morskiej zobaczyć możemy słynny Wielbłądzi Grzbiet. Oprócz tego, na terenie mierzei znajduje się Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana oraz aż cztery rezerwaty przyrody.

Doskonałą „bazą wypadową” na zwiedzenie tych wszystkich miejsc są nasze apartamenty w Krynicy Morskiej. Ich doskonała lokalizacja ułatwi dojazd, a wyposażenie zapewni odpowiedni odpoczynek po dniu pełnym atrakcji!