+48 508 128 624 wynajem@holiapart.com

Nowa karczma to część Krynicy Morskiej, pomimo tego że od samej Krynicy Morskiej dzieli ją 11 kilometrów. Ta stara wioska rybacka, jest ostatnią polską miejscowością, która znajduje się na Mierzei Wiślanej. Jest to najbardziej dziewiczy i odludny obszar Mierzi Wiślanej. Nazwa miejscowości, pochodzi od karczmy który istniała na tym terenie w średniowieczu, a która powstała 16 maja 1429 roku, dzięki przywilejowi nadanemu karczmarzowi Hannosowi przez komtura krzyżackiego Henryka Holta.

Co warto wiedzieć?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, miejscowość powstała w 1429 roku, jednak dopiero w okolicach roku 1600 wybudowano w niej pierwszy kościół. Z uwagi na trudne warunki terenowe – w szczególności wędrujące wydmy – osada na przestrzeni wieków kilkakrotnie zmieniała swoje położenie – ostatnia taka migracja miała miejsce w 1825 roku.
W czasie II wojny światowej, Nowa Karczma uległa zniszczeniu, a 1 maja 1945 roku została zajęta przez wojska radzieckiego. Później jednak została ona przejęta przez polską administracje, a w 1964 roku doprowadzono do niej drogę asfaltową, co znacznie ułatwiło dojazd do Krynicy Morskiej.

Informacje praktyczne

W Nowej Karczmie znajdują się zaledwie dwa sklepy spożywcze oraz trzy restauracje. Funkcjonuje tu także wypożyczalnia rowerów oraz płatny parking tuż przy plaży. W Nowej Karczmie, nie ma dużych ośrodków wczasowych, więc jeżeli szukacie noclegu, szczególnie w okresie letnim dużo łatwiej będzie znaleźć apartamenty w Krynicy Morskiej, a do Nowej Karczmy po prostu dojeżdać samochodem lub rowerem.