+48 508 128 624 wynajem@holiapart.com
Krynica Morska to wyjątkowy nadmorski kurort o wieloletniej tradycji – pisaliśmy o tym w artykule historia Krynicy Morskiej. Jednak nie tylko historia Krynicy Morskiej jest ciekawa, ale równie ciekawe jest jej położenie.

Krynica Morska mieści się na Mierzei Wiślanej – jest to wąski pas lądu (jego szerokość wynosi od jednego do dwóch kilometrów), który powstał na skutek oddziaływania fal morskich oraz wiatru. Jednak mało kto wie, że w pobliżu Krynicy Morskiej znajduje się najwyższa stała wydma w Europie!

Najwyższa wydma w Europie

Wydma ta, na mapach turystycznych i przewodnikach występuje pod kilkoma nazwami. Najczęściej spotykaną jest Wielbłądzi Garb, ale możemy spotkać się też z nazwą Wielka Garbnica oraz Wielbłądzi Grzbiet. Jej wysokość wynosi aż 49,5 metra, dzięki czemu Wielbłądzi Garb jest nie tylko najwyższą wydmą w Europie, ale jest także najwyższym punktem całej Mierzei Wiślanej. To właśnie rozmiar wydmy sprawia, że jest to jedyne naturalne miejsce na całej Mierzei Wiślanej z którego widać zarówno Zalew Wiślany jak i Zatokę Gdańską.

Jak dojść na Wielbłądzi Garb

Wydma znajduje się na północno – wschodnim krańcu Krynicy Morskiej, zaraz obok żółtego szlaku. Wychodząc z naszych apartamentów w Krynicy Morskiej, znajdujących się przy ulicy Gdańskiej, musimy udać się w stronę rynku, który mijamy po lewej stronie. Następnie idąc cały czas tą samą drogą, mijamy po lewej stronie Urząd Miasta w Krynicy Morskiej oraz Latarnię Morską. Następnie musimy skręcić w prawo wraz ze szklakami, które prowadzą w stronę Zalewu Wiślanego, którego brzegiem przechodzimy kilkaset metrów. W tym właśnie momencie, powinniśmy przed naszymi oczami zobaczyć wzniesienie – to właśnie jest Wielbłądzi Garb, a drogę na jego szczyt wskazuje czarny szlak rowerowy. Gdy już nacieszymy się pięknymi widokami i zrobimy cudowne zdjęcia, to możemy wrócić na plażę morską podążając żółtym szlakiem.

Skąd nazwa Wielbłądzi Garb

Na pewno każdy z Was zastanawiał się dlaczego nazwano tę wydmę Wielbłądzim Garbem czy Wielbłądzim Grzbietem. Być może jest to związane z jakąś legendą lub historycznymi wydarzeniami? Niestety, odpowiedź jest dużo bardziej prozaiczna. Po prostu, gdy patrzymy na wyspę od strony Zatoki Gdańskiej, to widzimy dwa garby, zupełnie jak u wielbłąda!