+48 508 128 624 wynajem@holiapart.com

Zarządzanie wynajmem krótkoterminowy – samemu czy poprzez firmę?

Nieruchomość na wynajem to inwestycja która cały czas pozwala uzyskać dużą rentowność, zdecydowanie większą niż lokata, czy obligacje.. Kupujemy więc apartament, lub budujemy nowy obiekt ciesząc się na nadchodzące zyski. Jednak o ile w typowym mieście możemy wybierać między wynajem długoterminowym który zaangażowania wymaga minimalnego, a krótkoterminowym, który umożliwia po prostu większy zysk, tak w miejscowościach stricte turystycznych – nad morzem, jeziorem, czy w górach, zostaje jedynie wynajem krótkoterminowy. W przypadku tej działalności nie dostajemy jednak nic pewnego, a konkretny zysk zależy od tego jak nieruchomość jest zarządzana.

Po co nam inwestycja w nieruchomość na wynajem?

Zakupując nieruchomość na wynajem, powinniśmy być świadomi jaką funkcje ma pełnić nasza inwestycja. W uogólnieniu, możliwości to:

  • Będzie to nasze istotne źródło utrzymania któremu chcemy się poświęcić, rezygnując z innych działalności czy godząc z dotychczasowymi.
  • Nieruchomość da nam dodatkowy zysk, a my nie chcemy rozwijać tej działalności. Nie mamy bądź szkoda nam czasu poświęcać się dla obsługi wynajmu. Chcemy skupić się na dotychczasowych obowiązkach, czy po prostu mieć więcej czasu dla siebie, czy rodziny.

Jest to ważna kwestia, ponieważ łatwo wpaść w pułapkę tego, że inwestowane pieniądze zamiast ułatwiać nam życie – utrudniają, dokładając coraz więcej obowiązków. My natomiast nie mamy nawet kiedy tych pieniędzy wydawać.

Ponadto jeśli nie jesteśmy w stanie dać wystarczającej uwagi i zaangażowania w wynajem nieruchomości, nie wypracujemy takich zysków jakie faktycznie nieruchomość mogłaby przynieść.

Obowiązki przy wynajmie krótkoterminowym

Oprócz początkowego przygotowania obiektu i zadbania o promocję nieruchomości, przy obsłudze obiektu pojawia się niestety wiele obowiązków. Oprócz oczywistych jak

-przyjmowanie rezerwacji – telefonicznych, mailowych, czy z systemów automatycznej rezerwacji

-obsługa sprzątania, przekazania kluczy

-uzupełnianie środków bieżącego zużycia

przy najmie spodziewać się można także wielu innych niespodziewanych sytuacji. Goście którzy nie przyjeżdżają, są niezadowoleni, posiadają specjalne wymagania, bądź zdarzające się awarie w mieszkaniu. Do tego dochodzi kwestia księgowości, ewentualnych zniszczeń, ciągłego dbania o promocję obiektu oraz ponoszenia kosztów z tym związanych. To jednak dopiero podstawa, ponieważ mimo iż obowiązków sporo, zarabiać się udaje, to jednak chcielibyśmy zarabiać na nieruchomości jak najwięcej. Jest to znacznie bardziej złożona kwestia niż podstawowe minimum którym często właściciele mieszkań się zadowalają.

Posiadając nieruchomość na własność ciężko nie wyjść na niej na plus – koszty stałe są niewielkie. Natomiast to czy zarobimy x pieniędzy, czy może dwa razy więcej – to wszystko zależy od naszego poświęcenia, oraz wiedzy.

Obsługa wynajmu krótkoterminowego

Po odpowiedzeniu sobie, po co nam ta inwestycja, warto przemyśleć, czy mamy czas i chęć zajmować się nią samemu, czy może lepiej dla naszej wygody i z ekonomicznego punktu widzenia, powierzyć nieruchomość firmie zarządzającej wynajmem. Zdejmie ona z nas wszystkie obowiązki, z którymi wiąże się wynajem turystom. Ponadto, mając odpowiednią wiedzę i skale, często pozwoli zarobić nam nawet więcej, oszczędzając przy tym czasu, a także i nieraz nerwów. Pamiętajmy, że pieniądze mają nam życie ułatwiać, a nie utrudniać, dokładając stresu i obowiązków. Przeczytaj także, jak wybrać firmę obsługującą wynajem krótkoterminowy. Warto zwrócić przy tym uwagę na model dzierżawy nieruchomości, w którym ustalamy stały czynsz dla właściciela za wynajmowany obiekt, co pozwala nam jasno porównać zysk który na nieruchomości osiągamy teraz, a jaki byśmy otrzymywali dzięki zarządzającemu wynajmem.

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z wszystkimi informacjami odnośnie wynajmu krótkoterminowego oraz inwestowania
100% prywatności. Twój email pozostaje tylko w naszej bazie. Zero spamu.

Zostaw komentarz