+48 508 128 624 wynajem@holiapart.com

Jak wybrać firmę zarządzającą wynajmem krótkoterminowym?

Obecnie na rynku powstają coraz to nowe firmy zajmujące się obsługą apartamentów na wynajem. Decydując się na powierzenie im swojej nieruchomości, chcielibyśmy aby udało się zarobić na niej jak najwięcej, było jak najmniej zniszczone, a współpraca i kontakt bezproblemowa. Jak o to zadbać?

Na co zwrócić uwagę?

1.Opinie o operatorze

Warto poszukać informacji w sieci co o firmie mówią jej klienci, dbając oczywiście o rzetelne źródło informacji. Być może nasi znajomi mają jakieś doświadczenie z danym operatorem, lub po prostu możemy poprosić o referencje innych właścicieli. Oprócz kwestii terminowych i uczciwych rozliczeń z właścicielami, warto upewnić się czy operator najmu dba o stan powierzanych mu nieruchomości, nie są one zaniedbywane bądź niszczone, a także jak wygląda kontakt z firmą obsługującą najem. Pomocny przy tym może być zwłaszcza portal gowork.pl , gdzie osoby współpracujące z firmami umieszczają swoje opinie o nich.

2. Długość umowy

Czy jesteśmy zdecydowani powierzyć swoją nieruchomość na długie lata, czy chcemy mieć większą kontrolę nad dysponowaniem naszą własnością? Warto ubezpieczyć się na możliwość zmiany operatora w przypadku mało udanej współpracy. Także jeśli pod uwagę bierzemy sprzedaż naszej nieruchomości, powinniśmy zadbać o jak najbardziej elastyczny okres umowy.

3. Bonusy dla właściciela

Jeśli sami także chcielibyśmy podróżować i wypoczywać, wiele firm oferuje możliwość bezpłatnych noclegów w swoich nieruchomościach. Dobrze jednak zwrócić uwagę, na jakich zasadach oferta ta działa, czy nie pomniejsza zysków mu należnych, oraz jak wyglądają kwestie dodatkowych opłat – na przykład za sprzątanie.

4. Odpowiedzialność za zniszczenia/ usterki

W jakim stopniu Operator wynajmu zajmie się usterkami powstałymi w obiekcie, a w jakich przypadkach zobligowani do tego będziemy my. Warto się upewnić, że nasze zaangażowanie nie będzie konieczne przy zwykłej wymianie żarówek, czy też dokręcaniu śrubek. Poważniejszą sprawą mogą być zniszczenia dokonane przez gości których znalazł operator najmu. Usunięcie także ich operator powinien zapewniać nam na oferowanej umowie.

5. Finanse

Model rozliczeniowy, czyli wszystko odnośnie dochodu z naszej inwestycji pod wynajem. Oferowane na rynku możliwości to różnego rodzaju modele prowizyjne ( od 30 do aż 50% dla firmy zarządzającej, jeśli pokrywa ona ze swojej kieszeni czynsz i inne opłaty) lub model dzierżawy – właściciel otrzymuje stały – miesięczny, lub np. roczny dochód za udostępnienie swojej nieruchomości. Jakie zalety mają poszczególne rozwiązania?

Prowizja dla operatora czy czynsz dzierżawny

Więcej na ten temat informacji znaleźć możesz w naszym wpisie. Jednak krótko mówiąc, czynsz dzierżawny ma właściwie całą gamę zalet. Jesteśmy pewni, ile ostatecznie zarobimy, nie musimy się przejmować czy apartament bądź pokoje uda się wynająć czy nie. Przy modelu prowizyjnym, operator zarabia bez względu na jakość wyników finansowych. My natomiast nie dostajemy na umowie nic pewnego. Jest ryzyko otrzymania z nieruchomości być może kilka razy mniejszego dochodu niż jej faktyczny potencjał.

Uzgadniając stałą kwotę zysku dla właściciela, na zarządcy leży ciężar, aby na nieruchomości zarobił satysfakcjonującą go kwotę. Należy upewnić się jedynie, czy operator posiada odpowiednie doświadczenie w biznesie wynajmu, oraz zadbać o bezpieczne warunki umowy – otrzymywanie płatności przed lub w terminie uzyskiwanie dochodu, oraz możliwość szybkiego wypowiedzenia jej w przypadku braku przelewu.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą zarządzania najmem.

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z wszystkimi informacjami odnośnie wynajmu krótkoterminowego oraz inwestowania
100% prywatności. Twój email pozostaje tylko w naszej bazie. Zero spamu.

Zostaw komentarz