+48 794 244 442 wynajem@holiapart.com

Obsługa wynajmu krótkoterminowego

Szukając firmy obsługującej wynajem krótkoterminowy, możemy się spotkać z wieloma modelami rozliczeń z właścicielami. Przy pobieraniu prowizji od rezerwacji od operatora wynajmu różne są podstawy od których liczy się dochód, procent prowizji, czy dodatkowe koszty ponoszone przez właścicieli. Uogólnijmy jednak ten model rozliczeń jako “prowizja od rezerwacji” i porównajmy go z dzierżawą nieruchomości, określony na umowie dochód jaki otrzymamy w ciągu roku za wynajem naszego obiektu.

Prowizja od rezerwacji

Prowadząc wynajem swojego własnego obiektu, na przykład hotelu czy sieci apartamentów, skupiamy się na tym żeby to on przynosił nam jak największy zysk i inwestujemy w marketing, jakość obsługi. To, ile uda się ostatecznie zarobić z naszej nieruchomości, jest naszym zyskiem. Natomiast operator wynajmu, rozliczając się za procenty od rezerwacji, nie skupia się na maksymalizowaniu zysku z danego obsługiwanego apartamentu. Celem dla niego jest jak największy wpływ z prowizji. Łatwiej to osiągnie zwiększając ilość obsługiwanych obiektów, które nie trudno będzie wynająć w wysokim sezonie i na nich zarobić, niż zwiększając dochodowość posiadanych już apartamentów.

Operator wynajmu będzie także ograniczał inwestycje, ponieważ z rezerwacji otrzyma jedynie procent od dochodu. 30% prowizji dla obsługującego najem nie musi być dla warte tego, żeby ponosić dodatkowe nakłady inwestycyjne na marketing, szkolenia czy też efektywniejsze zarządzanie cenami. Może także rezygnować z krótszych pobytów które zwiększałyby dochód z nieruchomości, gdyż jedynie dłuższe pobyty zwrócą mu koszty poniesione na przygotowanie apartamentu i obsługę rezerwacji. Chcąc maksymalizować zysk z obiektu noclegowego, musimy ponosić coraz to większe proporcjonalnie nakłady finansowe i czasowe, aż dochodzimy do sytuacji że otrzymana prowizja operatora stanie się niewystarczające do otrzymania zwrotu z inwestycji, w sytuacji kiedy każdy pobyt dodatkowo generuje nam jeszcze koszty.

Niepewność zysków

Operatorzy najmu różnią się między sobą stawkami prowizji i metodami jakimi ją liczą, co utrudnia wybór najkorzystniejszej oferty. Zwłaszcza jeśli musimy wziąć poprawkę na dochód który uda im się wypracować – 65% dla nas z 35 000 będzie większe niż 70 % z 30 000. Prowizja od rezerwacji wydaje się może sprawiedliwym rozwiązaniem, gdyż dostajemy część tego co zarobi nasz konkretny apartament, jednak w praktyce wygląda to inaczej. Goście rezerwują apartament dwupokojowy w danym obiekcie, lecz operator może dowolnie przydzielić apartament o podobnym standardzie z puli tych którymi zarządza. Jeden apartament może dzięki temu zarobić więcej, drugi mniej i to niezależnie od tego który jest lepiej urządzony.

Aby mieć pewność że operator nie ukrywa przed nami części zysków, musimy dodatkowo zainwestować czujniki ruchu w obiekcie ( jeśli firma daje taką możliwość ), inaczej możemy opierać się jedynie na zaufaniu do niego. Do tego, nie wiadomym jest jak będzie wyglądał zysk naszego apartamentu, zajmujemy się więc obserwowanie rezerwacji i sprawdzaniem czy nasz obiekt jest wynajęty i ile udaje się zarobić.

Dzierżawa nieruchomości

Dzierżawa nieruchomości na wynajem zmusza operatora do tego, żeby skupić się na maksymalizowaniu zysku z obsługiwanego apartamentu, tak jakby był jego własnością. Właściciel otrzymuje określony dochód z nieruchomości, a w interesie firmy zarządzającej obiektem jest aby wynajem pozwolił jak najwięcej zarobić, mogąc zaoferować dzięki temu także wyższy zysk dla właściciela. Dostaje on tyle ile faktycznie warta jest jego nieruchomość, a nie ile operatorowi wynajmu udało się na niej zarobić.

Przejrzyste warunki, określony zysk

Dzierżawa apartamentu bądź obiektu wakacyjnego zapewnia najprostsze z możliwych rozliczanie między operatorem najmu, oraz właścicielem. Jako właściciel wiemy ile zarobimy, operator natomiast skupia się na maksymalizowaniu dochodu z nieruchomości. Mając ofertę kwoty jaką dostaniemy za nasz obiekt, możemy łatwo porównać jak korzystnie ona się przedstawia w stosunku do obecnych dochodów.

Więcej informacji jak wybrać firmę obsługującą wynajem nieruchomości na naszym wpisie na blogu.

Zachęcamy do kontaktu z nami w sprawie dzierżawy nieruchomości, jeśli chciałbyś dowiedzieć się ile będziesz mógł zarobić na swojej.

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z wszystkimi informacjami odnośnie wynajmu krótkoterminowego oraz inwestowania
100% prywatności. Twój email pozostaje tylko w naszej bazie. Zero spamu.

Zostaw komentarz