Informacje o rezerwacjach jakie składają goście w naszym obiekcie możemy zapisywać w notatnikach, zeszycie, lub elektronicznie – np. w arkuszach google. Jednak przy więcej niż paru przedmiotach rezerwacji wszystkie te metody stają się już mniej wydajne, a przy tym podatne na pomyłki. Jeśli naszą sprzedaż prowadzimy kilkoma portalami rezerwacyjnymi, wszystkie rezerwacje stamtąd musimy na nasz grafik nanosić, a jeśli goście skorzystają z anulowania jakiejś – z naszego terminarza usunąć. Dochodzi do tego ryzyko pojawienia się overbookingu, czyli dwóch rezerwacji na jeden termin ( złożonych najczęściej w dwóch portalach rezerwacyjnych w podobnym czasie ). Jakie więc narzędzie możemy wykorzystać do efektywniejszego zarządzania naszymi rezerwacjami?
Channel manager jak działa?
Channel manager udostępnia nam przejrzysty graficznie kalendarz z rezerwacjami, do którego pobierane są automatycznie wszystkie nowo złożone z naszych kanałów sprzedaży, np. booking, airbnb, czy silnika rezerwacji na stronie internetowej który udostępniany jest nam razem z tym oprogramowaniem. Także rezerwacje dodawane przez obsługę dodawane są w sposób strukturyzowany, ograniczając ryzyko popełnienia błędu. Ponadto, dostępność we wszystkich kanałach sprzedaży zmienia się automatycznie, bez naszego udziału, zapobiegając dublowaniu rezerwacji, czy odblokowując dany termin jeśli tylko klient anuluje złożoną rezerwację. Channel manager umożliwia także sprawne zarządzanie cenami w wielu kanałach sprzedaży jednocześnie. Wystarczy że channel managera połączymy z naszym obiektem na booking lub airbnb, a wszystkie informacje przesyłać się będą automatycznie.
Korzyści z channel managera
Channel manager pomoże nam w ogólnym funkcjonowaniu wynajmu, zapewniając:
- Oszczędność czasu
Uwalniamy czas potrzebny na ręczne przenoszenie danych, czy zmiany cen w każdym kanale sprzedaży osobno. Otrzymujemy informacje o wszystkich rezerwacjach z jednego miejsca, bez konieczności sprawdzania na kontach u agenta OTA ( pośrednika sprzedaży).
2. Wyeliminowanie pomyłek
Pozbywamy się ryzyka pomyłki przy ręcznym przenoszeniu rezerwacji. Ponadto channel manager ostrzeże nas przed pomyleniem przecinka w cenie, jeśli cena za noc jaką ustawimy odbiegać będzie od typowej normy.
3.Ograniczenie overbookingu
Dostępność aktualizowana jest automatycznie, bez naszego udziału. Powinniśmy zwrócić jedynie uwagę na airbnb, gdyż łączność z nim u większości dostawców działa obecnie z ok. godzinnym opóźnieniem. Pracują oni ciągle nad usprawnieniem tej funkcji.
4. Narzędzia dla revenue managera
Mamy podgląd i możliwość zarządzania cenami we wszystkich kanałach sprzedaży na jednej podstronie. Channel manager umożliwia ponadto ustawianie szeregu restrykcji dla konkretnych planów cenowych. Określamy np. maksymalną/ minimalną długość pobytu, lub blokadę przyjazdu /wyjazdu w danym dniu, co daje nam kontrolę nad przychodzącymi rezerwacjami ( większą niż oferują obecnie same kanały OTA ).
5. Aktualne ceny
Nasza recepcja ma możliwość sprawdzenia bieżących cen na dany termin, oraz dostaje aktualne od razu po dokonaniu zmian przez revenue managera.
6. Dostęp do statystyk
Channel manager umożliwia zbieranie informacji odnośnie źródeł rezerwacji, dochodowości danych apartamentów bądź pokoi, zajętych pokojonocach, oraz wiele innych.
7. Silnik rezerwacji
Otrzymujemy możliwość umieszczenia silnika rezerwacji na naszej stronie, który ułatwi klientom zapoznanie się z naszą ofertą, bądź złożenie rezerwacji. Najczęściej oferowany jest do tego także moduł płatności, który umożliwia automatyczne opłacenie rezerwacji przez klienta.
Jak wybrać channel managera?
Oferta dostawców channel managera różni się między sobą, jak i między konkretnymi pakietami. Niektóre oferują ponadto inne dodatkowe usługi, jak księgowość, zarządzanie personelem sprzątającym, czy integracja z automatycznymi zamkami do apartamentów. Wszystko zależy więc od naszych potrzeb, zależnie od których będzie się różnic także cena jaką musimy zapłacić za korzystanie z oprogramowania. Najlepsze channel managery jakie są na rynku to:
- IdoSell
- YieldPlanet
- Hotres
- NFHotel
- KWHotel
Warto żebyśmy zapoznali się z ich dokładną ofertą sprawdzając co dokładnie będzie nam potrzebne, oraz cenę dla konkretnej ilości apartamentów bądź pokoi które wynajmujemy. Warto zwrócić uwagę na przejrzystość kalendarza oraz silnika rezerwacji. Jeśli korzystamy z airbnb, dowiedzmy się jak wyglądać będzie synchronizacja danych z tym portalem – pełna czy poprzez iCal ( z opóźnieniem ). Jeśli zamierzamy korzystać z oprogramowania na urządzeniach mobilnych, sprawdźmy czy oferowana jest na nie osobna aplikacja.
Być może zainteresuje cię także Jak zarabiać więcej na wynajmie krótkoterminowym?
Zostaw komentarz