+48 508 128 624 wynajem@holiapart.com

Polityka cenowa obiektu noclegowego

Patrząc na obiekty dostępne na rynku spotykamy różne podejścia do cennika wynajmu. Jedni ustalają jedną stałą cenę, inni cenę sezonową oraz pozasezonową, niektórzy okresy te rozbijają jeszcze bardziej szczegółowo. Dodatkowo możemy cen trzymać się sztywno, lub modyfikować w zależności od pobytu. Czym się kierować, aby móc na wynajmie zarobić ostatecznie jak najwięcej?

Ustalanie optymalnej ceny

Cena rynkowa zawsze jest miejscem spotkania pobytu ( chętnych ) z podażą ( oferującymi ) i ostatecznie to trzymanie się jej pozwoli uzyskać najlepsze wyniki. To na czym możemy stracić:

  • Ustalanie zbyt niskich cen w momencie dużego zapotrzebowania – ucieka nam potencjalny zysk jaki mogliśmy osiągnąć wynajmując w wyższej cenie. Mogąc dobę wynająć w cenie 400 zł, sprzedajemy ją za 250.
  • Oferowaniu zanadto wysokich cen, co skieruje potencjalnych klientów do konkurencji a my zostaniemy z niczym. Oferujemy turystom pobyt w cenie 250 zł, oni natomiast decyduje się na oferty w cenach 180 – 220 zł

Nasza cena powinna być jak najbardziej optymalna, co pozwoli wynająć nam dobę, osiągając na niej jak największy dochód. Im dokładniej przewidzimy sytuację na rynku i zbierzemy jak więcej informacji, tym lepsze osiągniemy rezultaty. Rynek natomiast zmienia się z dnia na dzień. Co wziąć pod uwagę żeby zsynchronizować się z nim jak najlepiej?

Ceny dostosowane do sezonowości

Pobyt i podaż w ujęciu rocznym podlegają możliwym do przewidzenia sezonowym zmianom. Mamy pory najbardziej popularne – okres letni czy zimowy ( w górach ), oraz mniej rozchwytywane np. okres jesienny. Uwagę powinniśmy zwrócić także na wszystkie dni wolne od pracy, czy zaplanowane wydarzenia dziejące się w pobliżu naszego obiektu. Pamiętajmy także o szczególnym uwzględnieniu weekendów, podczas których zawsze pojawia się dodatkowy pobyt turystów. Zwłaszcza w sezonie wysokim, kiedy spodziewamy się maksymalnego obłożenia obiektów w okolicy, ceny możemy zaoferować wyższe niż w pozostałe dni tygodnia. Posiłkując się danymi z zeszłych lat, oraz także analizując ceny konkurencji ( np. z serwisu booking ), możemy ustalić zarys naszego cennika, starając się żeby cena jak najdokładniej odzwierciedlała przewidywaną przez nas sytuację na rynku.

 Dostosowanie cen obiektu do bieżącego pobytu

Posiadając plan cenowy, powinniśmy wziąć pod uwagę jeszcze jedną kwestię – rynek oscyluje wokół określonego trendu, zmieniając się z dnia na dzień. Przewidywane deszcze w prognozach pogody będą mogły skutecznie odstraszyć sporą część potencjalnych turystów. Jeśli pogoda okaże się faktycznie odstraszająca, pobyt będzie zaniżony a walka cenowa z konkurencją zacieklejsza. Natomiast kiedy mamy słoneczny weekend w sezonie wysokim i wciąż mamy jeszcze wolne miejsca, będziemy mogli dyktować ceny w jakich możemy sprzedać noclegi. Reagowanie na bieżąco na zmiany które zachodzą na rynku pozwoli nam stwierdzić ewentualne pomyłki które zrobiliśmy w naszym ” makro planie” – jeśli nasze pokoje stoją ciągle puste a rezerwowane są konkurencji. Możemy dzięki temu wziąć także poprawkę na fluktuacje które są nierozłączną częścią rynku.

Co nam pomoże zarządzać cenami w wynajmie krótkoterminowym?

Osobne zmienianie cen dla rezerwacji bezpośrednich, czy np. silnika rezerwacji na naszej stronie, oraz dla poszczególnych portali rezerwacyjnych może okazać się uciążliwe, zwłaszcza jeśli obsługiwanych apartamentów bądź pokoi posiadamy kilka. W sprawnym zarządzaniu cenami naszego obiektu pomoże nam Channel Manager. Z jego panelu ustalimy ceny we wszystkich naszych kanałach rezerwacji, a także będziemy mogli zarządzać dostępnością i rezerwacjami. Jeśli przedmiotów rezerwacji posiadamy kilka – może on znacznie usprawnić działanie naszego wynajmu krótkoterminowego.

Revenue Management w hotelarstwie

Opisane zarządzania cenami jest zarysem revenue managementu, który wykorzystuje coraz więcej hoteli. Do zarządzania dostępnością, cenami czy pakietami zatrudniany jest tam osobny personel. Idee tą najdobitniej dostrzeżemy w branży lotniczej, gdzie jest to zautomatyzowane a ceny lotów różnią się często znacznie między sąsiednimi dniami, tak aby maksymalizować zyski z działalności linii. Wymierne korzyści w zarabianiu na wynajmie krótkoterminowym może osiągnąć jednak każdy, proporcjonalnie do zaangażowania jakie włoży w tą część działalności turystycznej.

Jeśli chciałbyś porozmawiać odnośnie obsługi wynajmu  lub jak możemy tobie pomóc w zarabianiu na wynajmie, zapraszamy do kontaktu.

Przeczytaj także: Jak zarabiać więcej na wynajmie krótkoterminowym?

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z wszystkimi informacjami odnośnie wynajmu krótkoterminowego oraz inwestowania
100% prywatności. Twój email pozostaje tylko w naszej bazie. Zero spamu.

Zostaw komentarz