+48 508 128 624 wynajem@holiapart.com
Nieruchomości na wynajem są ostatnio bardzo popularną lokatą kapitału – względnie bezpieczną, a dającą przy tym satysfakcjonujący zysk. Jednak to tylko od nas zależy jak duży dochód ten będzie. Co możemy zrobić, żeby na wynajmie krótkoterminowym zarabiać więcej?

Dochód z wynajmu

Na dochód z wynajmu bezpośrednio wpływa obłożenie ( ilość wynajmowanych dób ) oraz cena za dobę, po której wynajmujemy naszą nieruchomość.  Podstawą jest oczywiście atrakcyjnie urządzona nieruchomość, jej umeblowanie, czy lokalizacja. Jednak nie tylko luksusowość czy cena zakupu nieruchomości mają wpływ na zarobek – duże znaczenia ma sam sposób prowadzenia wynajmu krótkoterminowego. Jak więc pracować z tym, czym akurat dysponujemy, aby nasze wyniki finansowe były jak najlepsze?

Pozyskiwanie klientów w wynajmie krótkoterminowym

Aby móc wynajmować, musimy przede wszystkim mieć komu – dotrzeć do osób zainteresowanych pobytem. Z tym wiążą się przede wszystkim wydatki, jakie należy ponieść na marketing obiektu – zadbajmy przede wszystkim o atrakcyjne zdjęcia, które dobrze zaprezentują nasz obiekt.  Po tym, konieczne jest aby pojawić się tam, gdzie możemy zostać przez poszukujących noclegu znalezieni, czyli ogłoszenia wykupywane w serwisach noclegowych ogólnopolskich, bądź regionalnych, oraz portale rezerwacyjne.

Serwisy noclegowe

Jest ich obecnie bardzo dużo i każdy chciałby zarobić, dlatego ważne jest, aby wybierać te, które faktycznie dostarczają klientów i rezerwacji ( sprawdzając np. pozycję danego portalu na wyszukiwanie w google po typowych dla swojego obiektu frazach po których szukać mogliby goście, np. Wpisując ” noclegi krynica morska, apartament w krynicy morskiej” ). Jeśli dany portal nie pojawia się na pierwszej stronie na różne wpisywane frazy, wątpliwe jest aby nam pomógł w zdobywaniu rezerwacji a inwestycja się zwróciła. Dodatkowo na szczególną uwagę zasługuje portal olx, gdzie obecnie możliwość umieszczenia swojego ogłoszenia otrzymujemy bezpłatnie.

Portale rezerwacyjne

Innym, nieraz większym źródłem pozyskiwania gości do obiektu są portale rezerwacyjne, jak najpopularniejszy obecnie booking , czy mniej znany airbnb. Stworzenie oferty jest darmowe, jedynym kosztem jest prowizja jaką płacimy od każdej rezerwacji którą otrzymamy. Trzeba przy tym pamiętać jednak, że rezerwacje pojawiają się automatycznie, a my musimy zablokować termin zarezerwowany np. z rozmowy telefonicznej. Ponadto podstawą jest początkowa konfiguracja oferty na powyższych stronach, jak informacji o obiekcie, oczywiście cen po których ma być on rezerwowany, czy zasad pobytu ( jak minimalna długość pobytu ). Warto zrobić to porządnie, aby rezerwacje które przychodzą nam odpowiadały. Przeczytaj także o konfiguracji portali rezerwacyjnych.

Zadbać powinniśmy o obecność w jak największej liczbie kanałów dotarcia do klienta, gdyż dopiero wtedy uwalniamy cały potencjał nieruchomości, czy to zwiększając obłożenie, czy posiadając większą swobodę w określaniu warunków rezerwacji ( np. cen).

Inne źródła rezerwacji

Co jeszcze pomoże nam w pozyskiwaniu większej ilości gości?

  • Dbanie o jakość usług i opinie, pozyskiwanie poleceń
  • Wizytówka google i media społecznościowe ( facebook, instagram), a także strona internetowa
  • Reklama tradycyjna w danej miejscowości, jak tabliczka czy baner

Są to najprostsze działania marketingowe, które możesz wdrożyć bez ponoszenia większych kosztów.

Zarządzanie cenami

Posiadając już bazę, jaką są chętni na wynajem u nas, możemy się zająć drugą najważniejszą kwestią przy dochodowości jaką jest polityka cenowa w wynajmie krótkoterminowym. Uzupełnia się ona z pozyskiwaniem klientów, umożliwiając:

-większy zarobek przy tym samym obłożeniu, poprzez zwiększanie ceny na rozchwytywane terminy

-większe obłożenie, dzięki obniżaniu cen przy dużej konkurencji na rynku, co umożliwia wypracowanie dodatkowych zysków

Samo porządne zarządzanie cenami wymaga jednak od nas sporego zaangażowania i wiedzy. Potrzebna będzie przede wszystkim znajomości rynku, oraz przewidywania i badania zmieniającego się pobytu na dane terminy. Warto więc poświęcić trochę czasu na zaznajomienie się z rynkiem, a także na bieżąco reagować na zmiany – pobyt zmienia się z dnia na dzień, w zależności od chociażby pogody.

Obsługa wynajmu krótkoterminowego

Powierzenie naszej nieruchomości firmie specjalizującej się w wynajmie krótkoterminowym okaże się najlepszym rozwiązaniem, jeśli sami nie możemy poświęcić na to wystarczającą ilość czasu. Ona zdejmie z nas wszystkie obowiązki związane z działalnością. Pozwoli nam też zarobić często więcej niż gdybyśmy zajmowali się wynajmem sami.Warto przy tym wspomnieć o modelu rozliczeń jakim jest dzierżawa nieruchomości. Dostajemy od firmy zajmującej się wynajmem stały dochód, który możemy łatwo porównać do tego który osiągaliśmy dotychczas.

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z wszystkimi informacjami odnośnie wynajmu krótkoterminowego oraz inwestowania
100% prywatności. Twój email pozostaje tylko w naszej bazie. Zero spamu.

Zostaw komentarz