Posiadając mieszkanie inwestycyjne chcielibyśmy oczywiście na nim zarobić, dlatego musimy znaleźć kogoś kto zapłaci za nocleg w nim. Możemy się zdecydować na wynajem na rok i dłużej, bądź wynajem na dobry. Z czym wiążą się obydwie możliwości?
Wynajem długoterminowy
Wynajem długoterminowy jest zdecydowanie wygodniejszy, oraz mniej angażujący. Znajdując najemcę raz, możemy prawie zapomnieć o obowiązkach, a czynsz za najem sam spływa na konto, chociaż terminowości przelewów trzeba oczywiście pilnować.
Przed podpisaniem umowy powinniśmy oczywiście upewnić się co do reputacji przyszłego najemcy, jego możliwości zarobkowych. Tak jak w wielu innych sytuacjach życiowych – profile społecznościowe wiele mogą powiedzieć o naszym potencjalnym lokatorze, możemy więc poszukać na nich informacji o danej osobie.
Powinniśmy także pamiętać, że w przypadku najmu długoterminowego, jeśli najemca nie będzie płacił w terminie, w pewnych sytuacjach nie można go eksmitować. Mimo rozwiązania umowy, najemcy nie będzie można zmusić do opuszczenia lokalu, a konieczne będą długie procesy sądowe. Nie eksmitujemy kobiet w ciąży, czy z małymi dziećmi. Eksmisja nie jest dozwolona także w okresie od listopada do marca.
Jeśli obawiamy się takich sytuacji, rozwiązaniem będzie najem okazjonalny. który daje właścicielowi łatwiejszą możliwość eksmisji niechciany lokatora, a także umożliwia skorzystanie z atrakcyjnych form opodatkowania. Umowa najmu okazjonalnego jest podpisywana na maksymalnie 10 lat i mogą z niej skorzystać osoby nie prowadzące działalności gospodarczej związanej z wynajmowaniem nieruchomości. Dla własnego bezpieczeństwa, dobrze więc z takiej opcji skorzystać, jeśli mamy do niej prawa.
Jednakże jeśli mamy problem ze znalezieniem klienta na długookresowy wynajem, lub też posiadamy mieszkanie w atrakcyjnej lokalizacji i jesteśmy gotowi na podjęcie się dodatkowych obowiązków, możemy rozważyć wynajem swojej nieruchomości na doby.
Wynajem krótkoterminowy
Ta forma działalności będzie wymagała od nas znacznie więcej zaangażowania, lecz też umożliwia osiągnięcie większych zysków. Zależeć będą one przede wszystkim od atrakcyjności lokalizacji – czy to turystycznie, czy pod względem biznesowym. Dodatkowo ważna będzie też korzystna prezentacja obiektu, oraz jego nowoczesny wystrój. Goście, posiadając szeroki wybór oferty w atrakcyjnych cenach, decydują się na apartamenty odremontowane, zdecydowanie nie w “stylu PRL”. Przy wynajmie długoterminowym klienta możemy znaleźć oferując jakiekolwiek warunki, lecz klient na wynajem krótkoterminowy będzie już zdecydowanie bardziej wymagający.
Kiedy już zadbamy o atrakcyjny wystrój obiektu, pamiętać będziemy musieli o jego pełnym doposażeniu i przygotowaniu na zamieszkanie od zaraz, a także regularną obsługę często rotujących gości. Wiązać się to będzie z większymi wydatkami początkowymi, a także koniecznością ciągłego dbania o marketing naszego apartamentu. Dojdą nam obowiązki związane z przyjmowaniem rezerwacji, przygotowaniem apartamentu na pobyt itp. Więcej informacji znaleźć można w artykule Jak zacząć wynajem krótkoterminowym.
Rozważając wynajem krótkoterminowy powinniśmy przekalkulować potencjalne zyski, sprawdzając np. na booking ofertę lokali w podobnej do naszej lokalizacji, oraz ich ceny zależne od sezonu. Musimy być jednak świadomi że oferty jakie można znaleźć 500 zł za dobę nie oznaczają że tyle będziemy zarabiać – ktoś musi w takiej cenie od nas wynająć. Rynek, szczególnie w dużych miastach jest mocno konkurencyjny. Posiadając wyobrażenie potencjalnych zysków, porównajmy je z możliwym do otrzymania czynszem od klienta długoterminowego. Trzeba oczywiście wziąć pod uwagę, że to my będziemy musieli ponosić wszelkie koszty związane z mediami, internetem, sprzątaniami czy praniem. Jeśli wyjdzie nam że będzie to wciąż opłacalne, być może warto spróbować wynajmu krótkoterminowego aby przekonać się samemu, jak nam się działalność ta spodoba.
Model mieszany
W większych miastach atrakcyjnych turystycznie często spotykany jest także model mieszany, kiedy to w sezonie letnim na przykład od czerwca do września swój apartament wynajmujemy na doby, a poza nim znajdujemy klientów na długi termin. Może być to optymalne i najbardziej opłacalne rozwiązanie, jeśli nasz obiekt poza sezonem letnim nie generuje dużych zysków w wynajmie krótkoterminowym. Trudności tylko mogą pojawić się w znalezieniu klienta który zaakceptuje konieczność wyprowadzki z końcem maja bądź czerwca. Jednakże jeśli wynajmujemy krótkoterminowo i poza sezonem nie osiągamy satysfakcjonujących dochodów, warto zdecydować się na taki model najmu, zachęcając klientów na długi termin np. atrakcyjniejszą ceną, niż przy wynajmie na cały rok.
Zarządzanie wynajmem
Zarówno przy wynajmie długoterminowym, jak i krótkoterminowym możemy skorzystać z pomocy firm zajmujących się zarządzaniem najmem. Oprócz tego że przejmą wszystkie obowiązki związane z wynajmem nieruchomości, być może pozwolą także zarobić jeszcze więcej niż zajmując się wynajmem samemu. Zwłaszcza wynajem krótkoterminowy wymaga oprócz dużego poświęcenia czasu, również odpowiedniej wiedzy i dodatkowego zaangażowania, gdyż właśnie to przełoży się na jakość wyników jakie będziemy osiągać. Obsługa najmu przez firmę zarządzająca może więc okazać się dla nas bardziej opłacalna niż zajmowanie się nieruchomością na własną rękę.
Jeśli interesuje cię temat wynajmu krótkoterminowego, przeczytaj także Jak zarabiać więcej na wynajmie krótkoterminowym.
Zostaw komentarz