+48 508 128 624 wynajem@holiapart.com

Biznes turystyczny rozwija się coraz bardziej, budowane są coraz to nowe inwestycje nad morzem czy innych miejscowościach turystycznych. Także w dużych miastach wynajem krótkoterminowy zyskuje na popularności, będąc alternatywą dla tych którzy nie mogą znaleźć chętnych na dłużej w dobrej cenie, lub po prostą chcą zarabiać więcej. Jak zacząć tego typu działalność?

Przygotowanie do wynajmu

Rozpoczynając swoją przygodę z wynajmem krótkoterminowym, czekać nas będzie wiele wyzwań z którymi będziemy musieli się zmierzyć. Jeszcze zanim zaczniemy zarabiać, będziemy musieli przygotować swoją ofertę. Składać się będzie na to będzie wyposażenie naszego apartamentu, oraz to jak będziemy trafiali z ofertę do naszych przyszłych gości – marketing.

Wyposażenie

Goście którzy do nas przyjadą chcieliby mieć pod ręką wszystkie potrzebne rzeczy, które mogą być im potrzebne podczas ich pobytu. Oprócz standardowego wyposażenia mieszkania, powinniśmy zadbać o rzeczy potrzebne na codzień ( odpowiednia ilość zastawy stołowej, patelni, garnki oraz durszlaki, różnego rodzaju noże czy deska do krojenia, korkociąg, oraz wszystko to co również nam potrzebne jest przy gotowaniu). Zwróćmy uwagę, żeby wszystko to było w wystarczającej ilości do przyjęcia liczby gości którą mieści nasza nieruchomość. Zadbajmy także o odpowiedni sprzęt kuchenny: oprócz standardowych jak płyta grzejna, mikrofala, czy czajnik, zadowolenie gości zwiększy doposażenie w zmywarkę, piekarnik, ekspres do kawy, czy chociażby toster. . W naszej łazience zadbać powinniśmy na suszarkę do włosów oraz rozwieszania ubrań/ręczników, żelazko, półkę na kosmetyki. Jeśli mamy miejsce, dołóżmy także pralkę. W sypialni stanąć możemy przed wyborem sofy lub łoża małżeńskiego. Jeśli mamy wystarczającą ilość miejsca, zdecydujmy się na to drugie – szerokie łóżko małżeńskie bardziej zachęci naszych gości do wybrania naszego obiektu. Powinno ono być także przede wszystkim wygodne – dobry sen sprawi że nasz apartament zostanie lepiej zapamiętany. Oprócz szafy, zadbajmy też o lampkę nocną, czy biurko do siedzenia.

Konieczne będzie także wyposażenie się w pościele, oraz ręczniki, w ilości wystarczającej żeby pomiędzy kolejnymi rezerwacjami była możliwość ich wyprania. W naszym apartamencie oprócz telewizora, nie powinno zabraknąć także dostępu do internetu. Jest to duża zaleta dla gości, a nawet konieczność, gdyż przyjeżdżać mogą także obcokrajowcy. Zadbać musimy także o sprzęt do sprzątania jak szufelka, miotła, czy odkurzacz. Także kącik z rozrywką jak parę książek lub gier planszowych będzie świetnym atutem naszego apartamentu. Większy komfort pobytu naszych gości zwróci się w opiniach jakie będziemy otrzymali i które zachęcą kolejnych podróżujących. Są one bardzo ważne dla szukających noclegu, a przy dużej konkurencji na rynku musimy sprawić żeby wybrał właśnie nas.

Bieżące potrzeby gości

Pamiętajmy także że nasi goście wkrótce u nas faktycznie będą mieszkań. Potrzebne więc będą rzeczy codziennego użytku jak worki na śmieci, płyn do naczyń czy ściereczki, papier toaletowy bądź mydło. Oferując pobyty w wyższym standardzie, dobrym rozwiązaniem będzie także zestaw kosmetyków.  W kuchni natomiast potrzebną będą przyprawy: sól, cukier, pieprz, oraz kawa i herbata. Będziemy musieli także dbać o uzupełnianie zapasów w miarę zużywania tych rzeczy.

Rozliczanie

Tak jak z każdego naszego dochodu, z najmu krótkoterminowego także oczywiście będziemy musieli się rozliczyć. Możliwe sposoby na to będą w znacznym stopniu zależeć od sposobu naszej działalności, ilości wynajmowanych mieszkań, czy też obecnie osiąganych z ewentualnej działalności gospodarczej dochodów. Prawdopodobnie konieczne będzie założenie działalności gospodarczej – warto wszystko to skonsultować z księgowym. Będziemy więc musieli przygotować się na faktury i dodatkowe rozliczanie z US ze swojej działalności. Jeśli będziemy czynnym podatnikiem VAT, do kwot konieczne też będzie doliczanie podatku VAT -w  najmie krótkoterminowym wynosi on obecnie 8%.

Marketing

Kiedy nasze mieszkanie jest już przygotowane, czas na sesję fotograficzną. Zadbajmy o to żeby apartament był do niej dobrze posprzątany, oraz nie było żadnych naszych prywatnych rzeczy. Warto pokazać na zdjęciach także nasze atuty jak pakiet książek, czy ekspres do kawy. Jeśli sami nie mamy dobrych umiejętności fotograficznych, lepiej wynająć do tego profesjonalnego fotografa. Zdjęcia naszego obiektu będą podstawową rzeczą, jaką kierować się będą osoby szukające noclegu.

Serwisy noclegowe i portale rezerwacyjne

Posiadając już odpowiedni zdjęcia, zadbać musimy o dotarcie z nimi i naszą ofertą do klientów. Najważniejsze w tym, zwłaszcza w dużych miastach wśród wyjazdów służbowych, będą portale rezerwacyjne jak booking czy airbnb- tutaj przeczytasz o reklamie na nich. W miejscowościach turystycznych, jak np. Krynica Morska, duże znaczenie wciąż mają także serwisy noclegowe które agregują oferty noclegów np. nad morzem, czy w konkretnej miejscowości. Sprawdźmy jakie pojawią się na możliwe wpisywane przez gości frazy w google, jak np. “apartamenty Krynica Morska”, lub ” apartament nad morzem”, i dodajmy do nich także swoje ogłoszenie. Będzie do tego potrzebny opis naszego obiektu, który powinien utrzymać uwagę osoby przeglądające oferty, oraz uwypuklić nasze zalety, dostarczając wszystkich potrzebnych informacji. Przygotować będziemy musieli także cennik do naszego obiektu – we wpisie na blogu znajdziesz o nim więcej informacji. Ustalić powinniśmy także zasady jakie u nas będą obowiązywały – czy możliwy będzie pobyt ze zwierzętami, lub w jakich godzinach będzie możliwe zameldowanie bądź wymeldowanie. Przygotowanie regulaminu obiektu oraz umowy z gości, określającej zasady na jakich odbywają się rezerwacje, także będzie niezbędne – unikniemy niejasności oraz sporów.

Jeśli oferujemy większą ilość miejsc noclegowych, warto będzie zainwestować we własną stronę internetową na której goście będą mogli uzyskać więcej informacji o nas. Przyda się także wizytówka google, oraz nasz fanpage na facebooku – będziemy w kontakcie z naszych wcześniejszymi gościami, oraz mogli zainteresować nowe osoby naszą marką. Powinniśmy pomyśleć także o kalendarzu w którym będziemy zaznaczali nasze rezerwacje. Tabelka w arkuszach google pozwoli nam mieć dostęp na bieżąco zarówno z naszego telefonu, jak i laptopa. Możemy także rozważyć skorzystanie z channel managera. Jest to narzędzie do zarządzania rezerwacjami , które będzie zbierało automatycznie te z portali rezerwacyjnych, jak i dodawane przez nas.

Zarządzanie wynajmem krótkoterminowym

Kiedy już wszystko będziemy mieli przygotowane do wynajmu i rezerwacje zaczną się pojawiać, dojdzie nam dużo bieżących obowiązków. Musimy rozwiązać kwestię odbioru kluczy, sprzątania i prania, czy bieżących napraw.

Możemy zająć się wszystkim oczywiście sami, jednak obsługa wynajmu z daleka od naszego miejsca zamieszkania na pewno będzie uciążliwa i pochłaniała dużą ilość czasu.  W odbiorze kluczy może nam pomóc zamontowanie elektronicznego zamka, bądź sejfu na klucze który umożliwi samodzielne zameldowanie gościa, wysyłając mu kodu dostępu. Innym rozwiązaniem jest rozpoczęcie współpracy z pobliską restauracją, czy sklepem, aby przekazywał naszym gościom klucze. W sprzątaniu i praniu potrzebna będzie współpraca z osobą sprzątającą, bądź firmą która działa w danej miejscowości – dzięki temu nasze rutynowe obowiązki będziemy mogli ograniczyć do minimum.

Powinniśmy pamiętać także o bieżącym zarządzaniu cenami wynajmu i dostosowywaniu ich do sytuacji na rynku, tak aby maksymalizować swój zysk z wynajmu krótkoterminowego. Warto pamiętać także o monitorowaniu opinii byłych gości, aby reagować na ewentualne braki, aby ciągle podnosić swój standard i goście chętniej do nas wracali.

Firma zarządzająca najmem

Decydując się na wynajem krótkoterminowy powinniśmy być świadomi obowiązków z jakimi będzie wiązała się ta działalność. Prowadzenie tego biznesu będzie wymagało od nas regularnej pracy i zaangażowania. Żeby osiągane efekty były lepsze, konieczne będzie dodatkowe interesowanie się rynkiem, oraz poszerzanie swojej wiedzy. Jeśli nie będziemy na to gotowi, warto rozważyć oddanie nieruchomości w zarządzanie najmem firmie zajmującej się tym profesjonalnie.

 

Przeczytaj także Jak zarabiać więcej na wynajmie krótkoterminowym.

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z wszystkimi informacjami odnośnie wynajmu krótkoterminowego oraz inwestowania
100% prywatności. Twój email pozostaje tylko w naszej bazie. Zero spamu.

Zostaw komentarz