+48 508 128 624 wynajem@holiapart.com

Portale rezerwacyjne

Portale rezerwacyjne są najnowszym trendem w rynku hotelarskim, który bardzo dobrze trafił w potrzeby turystyki. Dają możliwość wyselekcjonowania jedynie dostępnych ofert na dany termin spełniających szczegółowe kryteria podróżującego, oraz łatwego porównania dokładnych cen za pobyt z uwzględnieniem opinii których na portalach tych jest zdecydowanie więcej niż na portalach ogłoszeniowych. Wybór jedynie dostępnych ofert, możliwość przejrzenia dokładnych cen i opinii, a także natychmiastowego zarezerwowania noclegu są wielkimi atutami nad innymi formami szukania noclegów. Wszystko to powoduje że portale te są obecnie podstawą w podróżach biznesowych w większych miastach, oraz zdobywają coraz większą popularność wśród podróżujących turystycznie. Dlatego już nie dodatkiem a podstawą w hotelarstwie staje się umieszczenie oferty przede wszystkim bookingu ( chociaż warto także zwrócić uwagę na airbnb, czy też innych obecnie anglojęzycznych, np. expedia ).

Co musimy wiedzieć przede wszystkim o portalach rezerwacyjnych to że goście nie będą płacić za pobyt nam, a opłacać przez portal i pieniądze trafią do nas z czasem. Druga rzecz to konieczność aktualizowania na bieżąco dostępności obiektu, a także jego cen, ponieważ rezerwacja może przyjść w każdej chwili, bez żadnego udziału z naszej strony ( jedynie airbnb daje możliwość zablokowania rezerwacji natychmiastowych, oraz otrzymywania jedynie próśb o nocleg które musimy potwierdzić ).

Dodawanie oferty

Dodanie oferty wymaga podania przez nas dokładnych danych o wynajmowanym obiekcie, jednakże nie jest trudne. Konieczne będzie jedynie uzupełnienie danych o obiekcie czy oferowanym wyposażeniu, ewentualnie jego opis, oraz dodanie zdjęc – warto zadbać o ich wysoką jakość, co wpływa także na pozycję obiektu w kolejności wyświetlania ogłoszeń. Problematyczne może być jedynie aktywowanie ogłoszenia na booking.com, jeżeli jesteśmy nowymi gospodarzami na tym portalu. Zostanie wysłany do nas list pod podany w ofercie adres, na który musimy poczekać około tydzień – dwa. Jeśli zależy nam na czasie, lub list nie dochodzi przez dłuższy czas ( zdarza się że “gubi się” w wysyłce ), warto skontaktować się telefonicznie aby umówić się na inną metodę aktywacji, np rozmowę video. Nr telefonu  do obsługi booking +48 224892002 . 

Po utworzeniu obiektu zostaje nam wypełnić dane jak zasady działalności, czy inne dane, m. in. numer konta na który będą dochodziły przelewy za odbyte pobyty ( w przypadku airbnb przelew dotrze po przyjeździe gościa, booking płatności wysyła po zakończeniu pobytu, cyklicznie  raz bądź cztery razy w miesiącu,  w zależności od naszych preferencji ).

Ustawianie kalendarza w portalach rezerwacyjnych

Przy konfiguracji oferty musimy pamiętać także o najważniejszym – terminy w których chcemy przyjmować gości, oraz ustalenie dokładnych cen na nie. Mamy możliwość ustalić cenę niezależną od ilości osób, lub dla każdej ilości osób inną. Pod uwagę trzeba wziąć jednak, że cena w kalendarzu booking jest ceną ” na górkę “, od której serwis odliczać sobie będzie 12% prowizji, oraz ceną za maksymalną ilość osób. W przypadku mniejszej ilości osób, doliczyć możemy jedynie obniżki procentowe bądź kwotowe. Inaczej jest natomiast w airbnb – ustawiana w kalendarzu kwota jest podstawą, od której prowizja jest niewielka ( ok. 3%, ponieważ resztę prowizji około 10 % płaci dodatkowo klient ), a my mamy możliwość doliczać dodatkowej opłaty za każdą dodatkową osobę od podstawowej ilości osób. W obydwu portalach ustalamy także minimalne długości pobytów, zgodnie z naszymi preferencjami.

Jeśli chodzi o ceny, ostatecznie te na booking powinny być wyższe niż u nas w cenniku, bądź airbnb ( wyższa odejmowana prowizja, ewentualnie uwzględnienie zniżek dla małej ilości osób ). Ceny warto ustawić porządnie po przeliczeniu ile na możliwej rezerwacji faktycznie pieniędzy nam zostanie, po odliczeniu prowizji czy np. zniżek dla par. Warto także na sam koniec przejrzeć cały dostępny dla rezerwacji termin, aby upewnić się że nie umknęło nam gdzieś na przykład jedno zero.  W przypadku airbnb serwis będzie proponować nam zarządzanie cennikiem “Sprytnymi Cenami”, które same dostosowują ceny do popularności terminów,  jednakże są one często bardzo zaniżane od cen rynkowych, na co powinniśmy uważać.

Synchronizacja dwóch lub więcej portali rezerwacyjnych

Jeśli korzystamy z więcej niż jednego systemu rezerwacji, musimy wziąć pod uwagę że rezerwacje mogą spłynąć na jeden termin do dwóch na jeden termin w podobnym czasie. Dlatego pomocne na pewno okaże się ustawienie synchronizacji kalendarzy ( w pomocy booking oraz airbnb przeczytasz jak to ustawić ). Wtedy, po zablokowaniu terminu w jednym portalu, blokuje się on także w drugim, blokując możliwość zdublowania rezerwacji ( co ważne,  nie automatycznie lecz po pewnym czasie, dlatego w razie możliwości możemy terminy w innych portalach blokować ręcznie natychmiast ) . Chcąc zapobiec takim sytuacjom, warto rozważyć skorzystanie z Channel Menagera, który będzie automatycznie synchronizował wszystkie nasze źródła rezerwacji, oraz daje wiele innych przydatnych możliwości.

 

Lista portali rezerwacyjnych

Zdecydowanie największy udział w rezerwacjach internetowych ma portal booking, sporo mniejszym lecz także wartym utworzenia na nim oferty obiektu jest airbnb. Wiele innych wyszukiwarek noclegów jest też z nimi powiązanych i umieszczając swoją ofertę na booking, będziemy automatycznie znajdowani na takich stronach jak TripAdvisor, Kayak, HomeToGo, czy Agora. Istnieją oprócz tego portale niezależne, w których musimy osobno utworzyć swoją ofertę. Znaczenie ich dla naszego rynku jest obecnie niewielke, lecz jeśli mamy chęć samemu wypróbować ich skuteczności, możemy się nimi zainteresować. Są to np. Expedia, HomeAway, czy noclegi.pl . Utrudnieniem w przypadku dwóch może być jednak to, że ich panel administracyjny jest w języku angielskim, jak również wsparcie na infolinii.

Nawet jeśli teraz nie zdecydujemy się na dodawanie oferty na jakimś portalu rezerwacyjnym, warto śledzić trendy na rynku aby pojawić się na nich kiedy ich znaczenie będzie się zwiększać – rozwój ten jest dynamiczny. Ciągle też powstają zupełnie nowe portale jak stosunkowo młody airbnb – jednakże obecnie rynek został zupełnie zdominowany przez Booking.

Na co zwrócić uwagę posiadając ofertę na portalach rezerwacyjnych

W czasie spływania rezerwacji , przede wszystkim powinniśmy pamiętać o jak najszybszym blokowaniu terminów w innych systemach rezerwacji, żeby nie mieć problemu z nadmiarowymi rezerwacjami. Drugą kwestią jest aktualizowanie cen oraz minimalnych długości pobytu. Jeśli między kolejnymi rezerwacjami zostanie mniej dni przerwy niż nasza minimalna długość pobytu, termin będzie zablokowany do rezerwacji póki nie zmniejszymy na niego minimalnej długości rezerwacji.

Ponadto warto zauważyć że korzystanie z wyszukiwarki noclegów w serwisie Booking daje na bieżąco informacje o rynku co do cen konkurencji oraz dostępności danych terminów , co będzie pomocne w ustalaniu własnego najbardziej optymalnego cennika, aby zarabiać na nieruchomości jak najwięcej.

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z wszystkimi informacjami odnośnie wynajmu krótkoterminowego oraz inwestowania
100% prywatności. Twój email pozostaje tylko w naszej bazie. Zero spamu.

Zostaw komentarz